Jdi na obsah Jdi na menu
 


Claude Makelele - 4
Když hráči jako Zidane, Figo nebo Raúl řeknou, že je někdo nepostradatelný, měli byste jim věřit. Naštěstí pro Chelsea si Real Madrid neuvědomil přínos francouzského reprezentanta a ten přestoupil do Londýna pouhých 30 minut před koncem letního přestupního okna.

Nedává tolik gólů jako Raúl, neobehrává hráče jako Figo ani neposílá geniální přihrávky na útočníky jako Zidane. Takže proč je Claude Makelele tak ceněný? Odpovědí je práce, černá a tvrdá dřina uprostřed hřiště, kterou zajišťuje útočné výpady. V Chelsea je jeho role stejná, jen pozice v týmu a samozřejmě i plat je na odpovídající úrovni jeho kvalit.

Narodil se v Kongu, ale už ve čtyřech letech se stěhoval do adoptivní Francie. Prošel několika kluby a poté zamířil do španělské Celty Vigo, kde si jeho talentu všiml Real Madrid.

Tři roky na Bernabeu z něj udělali jednoho z nejrespektovanějších záložníků na světě. Byl také u dvou vítězství v La Primera Divisona a Champions League. Chelsea doufá, že ve svých výkonech bude pokračovat a vybojuje pro ni další vítězství.

Datum narození: 18.února 1973
Místo narození: Kinshasa, Demokratická Republika Kongo
Výška: 170 centimetrů
Váha: 65 kilogramů
Předchozí působiště: Stade Brest, FC Nantes, Olympique Marseille, Celta Vigo, Real Madrid CF
V klubu od: 30.srpna 2003
Cena: 16 milionů liber
Debut: 13.září 2003 - Tottenham Hotspur (liga, 4:2)

 
Claude Makelele - profil
  Koncem srpna se ruskému lovci přestupových senzací Romanu Abramovičovi podařil další kapitální úlovek. Claude Makelele se stal další cennou trofejí ve sbírce multimilionáře, který po příchodu do Chelsea utratil za posily více než pět miliard korun.
  Makelele se narodil ve středoafrickém Zairu, dnešní Konžské demokratické republice. Jeho rodina se však brzy přestěhovala do Francie a čtyřletý chlapec si zvykal na druhou vlast.
  Tam na prahu dospělosti nastartoval slibnou kariéru. První vrchol nečekaně pokořil už v Nantes, které je proslulé bohatou líhní mladých talentů. Tým z pobřeží Atlantiku slavil v polovině devadesátých let senzační titul a neztratil se ani v Lize mistrů. Bylo jasné, že všestranný záložník už svou výkonností přerostl význam provinčního klubu. Brzy se přesunul do zámožného Marseille, posléze do španělské Celty Vigo. Vysněného přestupu se dočkal na přelomu milénia: sáhl po něm věhlasný Real Madrid, který začal budovat nepřemožitelnou jedenáctku.
  Makelele do ní dokonale zapadl a přispěl ke dvěma mistrovským primátům. Jeho nenápadný, ale o to účinnější styl dával slavnějším spoluhráčům možnost vyniknout při technických finesách a oslňujících kombinacích. Když se hračičkové zapomněli vrátit, zastavil Makelele soupeře jako útes, od kterého se odrážejí nájaezdy dobyvatelů.
  Až teprve tehdy si ho všimli stavitelé francouzské reprezentrace. Kariéru v národním týmu však načasoval dost nešťasťně. Start na MS 2002 skončil pro obhájce titulu fiaskem. Makelele nastoupil až v posledním zápase skupiny proti Dánsku, kdy trápení vyvrcholilo.
  S Bílým baletem protančil ještě k zisku španělského prvenství, ale v létě se vrhl na dráhu rebela. Vadilo mu, že jeho příjem je směšným pakatelem ve srovnání s gáží, kterou pobírá krajan Zidane, Brazilec Ronaldo či nová posila Beckham. "Chci brát stejně jako oni," vzkázal funkcionářům. Ti ho nevyslyšeli, a tak Makelele přestal docházet na tréninky.
  Když už se zdálo, že se jeho kariéra dostala do patové situace, objevil se na scéně spasitel Abramovič a zaplatil v přepočtu 800 milionů korun. Byl nejvyšší čas. Transfer dotáhly zainteresované strany pár hodin před uzávěrkou přestupů.
  Přestože měl Makelele tréninkový výpadek, rychle zapadl do mužstva a pravidelně nastupuje. "Real staví jen na určitých hráčích. Chelsea je oproti tomu opravdový kolektiv," srovnal filosofie obou gigantů. "Jednou můžeme být lepší než Real. Už teď máme vyrovnanější tým než Arsenal i Manchester United, tedy naši největší soupeři v anglické lize," kasal se po pár dnech v Londýně. Váhu jeho výroku prověří čas.
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Navštivte www.janweb.estranky.cz

(Navštivte www.janweb.estranky.cz, 24. 6. 2007 21:02)

Navštivte www.janweb.estranky.cz

Navštivte www.janweb.estranky.cz

(Navštivte www.janweb.estranky.cz, 24. 6. 2007 21:02)

Navštivte www.janweb.estranky.cz

Navštivte www.janweb.estranky.cz

(Navštivte www.janweb.estranky.cz, 24. 6. 2007 21:02)

Navštivte www.janweb.estranky.cz