Jdi na obsah Jdi na menu
 


Javier Saviola

Javier Saviola-životopis

Když 18. října 1998 malý a hubený hošík jménem Javier Pedro debutoval v dresu River Plate proti Gimnasii Jujuy, už mnozí tušili, že v Argentině dlouho nezůstane. A měli pravdu: za necelé tři roky se Javier stěhoval na Starý kontinent,konkrétně na slavný Nou Camp. Dostihy fotbalových gigantů o to, kdo chytí talentovaného Králíka (přezdívka El Conejo je odvozena podle jeho vzhledu a předních "králičích" zubů), mohly začít.
Saviola přišel na svět jednoho prosincového dne v belgranské Dračí ulici jako nedonošené, osmiměsíční dítě. To byl zřejmě také důvod jeho chatrné fyzické konstituce. Když mu bylo patnáct let, začal navíc trpět chronickými průjmy. Rodiče ho vzali k jedné lidové léčitelce a ta mu zachránila život. Spasila tak jednoho z nejnadanějších fotbalistů současné doby.
Jedináček Saviola k fotbalu tíhl odmalička - nedaleko jeho rodné čtvrti, kde bydlel až do svého přestupu do Barcelony, ležel stadion slavného River Plate. Do tohoto klubu se také Javier v osmi letech dostal a v Argentině nikdy za jiný nenastoupil.
Fotbal byl u něj jednoznačně na prvním místě, vedle tréninků byl také sběračem míčů při zápasech Riveru. Mohl tak pozorovat svůj idol Ariela Ortegu, a jak sám později přiznal, mnohé se od něj naučil. Později se sám stal hvězdou, kterou s údivem okukovali nový sběrači, třeba budoucí Saviolové.
V srpnu 2000, debutoval v dresu reprezentačního A týmu: Argentina tehdy remizovala s Paraguayí 1:1.
Z plánovaných dvou tří let v Riveru zbyl nakonec pouze jeden rok. V červnu a červenci 2001 se totiž právě v Argentině konal světový šampionát dvacetiletých, na kterém domácí v čele se Saviolou mocně toužili vybojovat zlato. Povedlo se a obří podíl na tom měl právě Javier. Byl vyhlášen nejlepším hráčem turnaje a také se stal nejlepším kanonýrem. Na jeho jedenáct přesných zásahů hleděli ostatní střelci doslova s bázní. Ve finále byl potom kapitánem a mohl si dokonale vychutnat předávání trofeje.
V červenci 2001 se nakonec stěhoval do Barcelony. Ta za Králíka zaplatila slušnou sumičku 25 milionů dolarů, což byla nejvyšší transferová částka v dějinách River Plate.
Saviola se ve své první sezoně v Barceloně uvedl skvěle. I když Barca nevyhrála žádnou soutěž, útočníkova bilance byla výborná - 17 branek. Právem si tak odnesl Trofej EFE pro nejlepšího jihoamerického fotbalistu španělské ligy. Přemohl tak otřes hned z úvodu loňského ročníku - Saviolovi zemřel otec, který mu dal první míč a nevynechal s ním jediný trénink.

Javier Saviola-videa

Góly za Sevillu.Délka:2:27

Saviolovy "super góly".Délka:3:19

Argentina-Pobřeží slonoviny,MS 2006,gól na 2:0.Délka:0:15

Gól proti Srbsku a Černé hoře.Délka:1:04

Saviola asistuje M.Rodriguezovi na gól proti Srbsku a Č.hoře.Délka:0:38

Javier Saviola-fakta

Jméno: Javier Pedro Saviola
Přezdívka: Conejito, Conejo, Pibito
Narozen: 11. 12. 1981, Buenos Aires, Argentina
Výška: 160 cm
Váha: 60 kg
Post: útočník
Klub: FC Barcelona
Číslo dresu: 7
Bývalé kluby: FC Barcelona, River Plate, AS Monaco,FC Sevilla

3

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

si sikovny

(Lukas, 3. 8. 2007 20:42)

mas pekny web, budem odporucat.